Lidé se od nepaměti spoléhají na léčivou sílu bylinek. I když je dnes k dispozici množství léků, mnoho z nich obsahuje stejné účinky jako byliny. Proč byste tedy měli sáhnout po syntetických přípravcích, když v přírodě najdete téměř vše, co potřebujete?

Ne každá dívka či žena se může těšit z „bezchybného“ menstruačního cyklu. Některé trápí silné krvácení, intenzivní bolest nebo nepravidelný cyklus. Které bylinky pomáhají při těchto ženských problémech?

Hluchavka bílá

Tuhle bylinku zná snad každý. Je charakteristická svými bílými kvítky, které mají slabou, ale sladkou medovou vůni. Nejčastěji roste u cest, zdí, plotů, ale pokud chcete kvalitní rostlinku, měli byste ji sbírat na málo frekventovaném místě. 

Účinnou látku v sobě skrývají kvítky, a proto se sbírá buď kvetoucí nať, nebo jen bíle kvetoucí korunky bez kalichů. Květy bylinek se lehce zapaří a znehodnotí, a na to byste měli myslet i u téhle rostlinky. Natě je potřeba rozložit velmi vzdušně a počkat, až se pořádně vysuší. V tomto případě to může trvat trochu déle.

Hluchavka je dobrá víla menstruace: léčí předčasné, časté, bolestivé, silné i dlouhotrvající krvácení. Kromě toho má však mnoho další příznivých účinků: má pozitivní vliv na nervovou soustavu, pomáhá při klimakteriu, podporuje trávení, používá se do kloktadel a urychluje hojení ran.

Příprava čaje

2,5 dl vařící vody zalejte 2 čajové lžičky bylinky. Nechte vyluhovat 10 minut a potom sceďte. Doporučují se užívat 2-3 šálky čaje denně. S kúrou začněte 4-5 dní před začátkem menstruace a užívejte i během ní.

Ostružina malinová (malina)

Malina je už od pravěku symbolem ženského těla, mateřství a porodu. Naši pozornost si nezaslouží jen slaďoučké plody, ale i listy, které můžete sbírat od května až do září. Před tím, než vyběhnete na zahrádku s nůžkami, měli byste vědět, že:

  • léčivé látky se skrývají jen v divoce rostoucích keřích, které najdete hlavně v listnatých lesích, na loukách a u polí,
  • vhodné jsou pouze zdravé, bezchybné lístky svěží zelené barvy. Pokud se na rostlině nachází i lístky napadnuté chorobou, tak z ní raději nesbírejte.

Čaj z listů maliny má osvěžující, příjemnou chuť a může se pít každý den bez omezení. Působí příznivě na problémy trávicího traktu – žaludečních vředů, křečí, chronické záněty tlustého střeva. Malina obsahuje flavonoidy a třísloviny, které způsobují stahování hladkého svalstva. Právě proto léčí i průjem, zmírňuje menstruační křeče a stabilizuje cyklus.

Výtažek z ostružiny posilňuje stěnu dělohy, a proto se doporučuje při nepravidelné menstruaci, jako prevence proti potratu a v prvních 12 týdnech těhotenství. Už celá staletí se věří, že ulehčuje a zrychluje porod, ale to zatím nepotvrdily žádné klinické testy.

Malina není jen kamarádka našeho zdraví, ale také naší krásy: posilňuje chrup, vlasy a čistí pokožku. Ve formě pleťové vody blahodárně působí proti akné.

Příprava čaje

Vařící vodou zalejte 3 g (menší polévkovou lžíci) sušených listů. Nechte vyluhovat 15 minut a nepoužívejte kovové sítko.

Alchemilka žlutozelená

To, že jde o bylinku stvořenou pro ženy, napoví už její německý a anglický název – Frauenmantel, respektive lady’s mantle. Roste hlavně na loukách a mýtinách, které mají dostatek vláhy, a na březích potoků.

Sbírá se kvetoucí nať nebo jen přízemní lístky. Jako většinu bylinek, i tuhle je nejvhodnější sušit venku, na stinném místě.

Alchemilka se doporučuje nejen při ženských neduzích, ale i při průjmech. Stejně jako o malině i o alchemilce se tvrdí, že zjednodušuje průběh porodu, ale vědecké důkazy zatím chybí.

Zkušenosti našich babiček však říkají, že odvar z alchemilky pomáhá při dlouhotrvající a bolestivé menstruaci, při silných křečích v podbřišku. Nestačí se však na ni spoléhat pouze tehdy, když už vás červené dny zastihli – nejlepší je připravit si kúru a preventivně vypít 3 až 5 dl čaje denně.

Příprava čaje 

Po zalití vařící vodou nechejte stát 10-15 minut a sceďte. 2 šálky alchemilkového čaje je maximum, které byste měli denně vypít. Větší množství může zatěžovat játra.

Zdroj: Thurzová, Kresánek, Mareček, Mika: Malý atlas liečivých rastlín, Györgytea.hu