1. Co je vlastně menstruace?

Ženské tělo v každém cyklu vyvine jedno nebo dvě vajíčka, která se během ovulace uvolní. V tomto období výstelka dělohy zhrubne – jako kdyby děloha připravovala postýlku pro nenarozené miminko. Pokud však nedojde k oplodnění vajíčka, tak se část výstelky uvolní a v doprovodu krve se vyplaví z těla – a to je menstruace.

2. Proč to bolí?

Než začnete hledat viníky menstruačních křečí, musíme si vyjasnit, že existují dva typy bolestí – funkční („klasická”) a organická bolest. Funkční trpí hlavně mladé a štíhlé (čili všechny) ženy, které ještě nerodily. Příčinou organické bolesti je nějaké gynekologické onemocnění, jako endometrióza, myomy či záněty.

Za nepříjemnou funkční bolestí je třeba hledat fyziologické látky zvané prostaglandiny. Vznikají vlivem estrogenu a podporují oddělení výstelky od dělohy. Prostaglandiny se však bohužel dokáží pořádně rozčertit. Pokud se jich v děloze nahromadí příliš mnoho, způsobují nadměrné a bolestivé stažení dělohy. V důsledku stahování se v děloze sníží hladina kyslíku. Proto, pokud máte bolesti, tak byste s pilulkou neměla čekat příliš dlouho. Vaše trápení se může zbytečně zhoršit.

Každá žena a každý cyklus se liší. Některé dívky jsou paralyzovány na celé dny, jiné příchod menstruace ani nepocítí. Rovněž platí, že pokud byl váš poslední cyklus nepříjemný, tím dalším můžete přeplavat bez bolesti.

3. Proč jste před menstruací podrážděná a smutná?

„Proč jsi tak nervózní? Máš své dny?” Hláška, za kterou by většina žen zabíjela i mimo cyklu. I když kořeny ženské nevraživosti je třeba většinou hledat v pohozených mužských ponožkách, i menstruace dokáže pořádně zatočit jejich city. Tyto negativní pocity však mají fyziologické důvody.

Nervozita a přecitlivělost jsou způsobeny kolísáním hladiny hormonů. Spolu s jinými fyzickými příznaky (například citlivá prsa či bolest hlavy) se většinou objeví týden – dva před začátkem menstruace. Některé ženy takové problémy nemívají, jiným však pořádně ztrpčují život.

Vyčerpanost se může objevit během menstruace. Vzniká kvůli tomu, že při intenzivním krvácení tělo ztrácí důležité minerály a železo. Organismus se tak vyčerpá stejně jako při velké fyzické zátěži. Proto, pokud vám chce partner prokázat lásku, soucit a porozumění, tak vám nekoupí čokoládu, ale špenát a jehněčí maso.

Menstruační kalhotky, které jsou stylové, pohodlné, jemné a funkční? Přesně takové jsou kalhotky GENIAL™, které vás spolehlivě ochrání před protečením i během nejsilnějších dní menstruace. 

4. Nepravidelná menstruace je častější, než si myslíte

Ve většině případů se cyklus stabilizuje kolem 18 – 19. roku života. Přesto existuje mnoho žen, které se z pravidelnosti nemohou těšit ani později. Dokonce ani regulární cyklus nemusí trvat přesně 28 dní. Jeho délka se může měnit od 25 až do 35 dnů. Většinou však není důvod k panice ani k šampaňskému: několikadenní prodlení může mít kromě těhotenství tisíc jiných důvodů – psychické napětí, náročné období, nezdravý životní styl, nemoc, úbytek hmotnosti či braní antibiotik.

Tyto stavy jsou však pouze dočasné a po čase by se měl cyklus vrátit do zajetých kolejí. Problematické jsou příliš krátce (do 21 dnů) a příliš dlouho (nad 36 dní) trvající cykly, nadměrné krvácení, krvácení mimo menstruaci, silné bolesti a příliš krátké a příliš dlouhé krvácení (méně než 1, více než 8 dní). Při těchto symptomech byste se měli pro jistotu obrátit na lékaře.

5. Během cyklu potřebujete zvláštní péči

Ženy jsou během menstruace mnohem náchylnější k různým bakteriálním infekcím či zánětům než kdy jindy. Ochránit vás může před nimi i správná volba vložek. Vložky Gentle Day jsou vybaveny speciálně vyvinutým aniontovým páskem, který zabraňuje množení bakterií a eliminuje i nepříjemné pachy. Vložky jsou vyrobeny z přírodních materiálů a nejsou chemicky bělené. Při nich vám nehrozí žádné alergie ani podráždění. Navíc absorbují tři až čtyřikrát více tekutiny oproti klasickým vložkám. Vy si díky tomu ušetříte nepříjemné pocity vlhkosti, které menstruaci provázejí.

Hlavně milé ženy, buďte k sobě jemné a dělejte to co chcete a jak cítíte když vás navštíví menstruace.