Menstruační kalíšky jsou tu už nějaký ten rok, v popularitě však daleko zaostávají za vložkami a tampony. Většina žen a dívek se na ně dívá s nedůvěrou, která však nemá reálné opodstatnění: menstruační kalíšky jsou zdravé, ekologické a pohodlné. Mimořádně praktické jsou hlavně v létě a my máme pro vás 7 důvodů, proč byste je měli vyzkoušet právě tento rok.

1. Nepřekvapí vás alergie

Menstruační kalíšek Genial Day je vyroben z lékařského termoplastického elastomeru (TPE). Tento materiál není toxický, je hypoalergenní a nedráždí pokožku, což dokázali i medicínské studie. Používá se proto na výrobu zdravotnických prostředků, které jsou určeny na přímý styk s pokožkou. Kalíšky neobsahují latex, PVC ani změkčovadla a obecně jsou velmi dobře snášeny v prostředí vaginální mikroflóry. Takže podráždění ani alergie se bát nemusíte.

2. Pomůžete přírodě

Separovat odpad, snažíte se šetřit energii a neplýtváte vodou. Ale zamysleli jste se už někdy nad tím, jaký dopad mají na přírodu všechny ty použité vložky? Menstruační kalíšek se dá přirozeně použít několik cyklů za sebou. Gynekologové doporučují, abyste ho měnili jednou ročně. No v případě, že jej nepoužíváte tak často a svědomitě ho udržujete v dokonalé čistotě, může vám vydržet až 5 let.

3. Ušetříte

Jelikož menstruační kalíšek můžete znovu a znovu použít minimálně v časovém rozpětí jednoho roku, oproti vložkám či tampónem ušetříte přibližně 50% výdajů.

4. Je vhodný ke koupání a sporty

Podobně jako tampony, i kalíšek má tu výhodu oproti klasickým vložkám, že s ním můžete plnohodnotně fungovat. Nemusíte vynechat radosti ve vodě ani si dávat pozor při sportech, jako je například plážový volejbal nebo jízda na koni.

5. Je neviditelný

Pokud používáte vložky, pravděpodobně se během menstruace vyhýbáte průsvitným, tenkým a světlým materiálem. Ačkoliv vložku většinou není vidět, ten nepohodlný pocit tam stále je ( "ale určitě mi neprosvítá vložka?"). Menstruační kalíšek je však bezpečně ukrytý uvnitř vagíny.

6. Nemusíte se bát přetečení

Legenda říká, že malá nehoda s názvem přetečení se stane právě v ten den roku, když na sobě máte bílé letní kalhoty. Pokud využíváte kalíšky či tampony, můžete si letním dnům vykračovat o něco sebevědomější než u obyčejných vložkách. Navíc se můžete i klidně potit. Nechceme být nechutné, ale všechny dobře známe spojení intenzivního krvácení a pocení se. Boží trest jako vyšitý.

7. Chrání před infekcemi

Zatímco tampon menstruační krev absorbuje, kalíšek ji sbírá. V letních dnech je třeba tampon vyměňovat o něco častěji, protože krev se rychleji rozkládá a o to více bakterií vzniká. V případě kalíšků je krev oddělena od sliznice, a tak je riziko infekce níže.

Kromě tepla má nepříznivý účinek na vagínu i chlorová voda v bazénu i jednoduchý fakt, že v létě nosíme méně oblečení. Proto je důkladnější hygiena v tomto období na místě. V ní vám pomohou například i bambusové ubrousky.

Menstruační kalíšky najdete v našem e-shopu ve třech velikostech - small, medium a large. Medium a small se hodí při slabším až středním krvácení, pro ženy do 25 let, které ještě nerodily, respektive pro takové, které rodily císařským řezem. Ostatním dámám doporučujeme sáhnout po menstruačním kalíšku velikosti large.