Bolesti při ovulaci

Pokud vás pobolívají vaječníky, vypočítejte si, v jaké fázi cyklu se právě nacházíte. Ovulaci máme přibližně v 13. až 15. den od začátku menstruace. Právě tehdy máme plodné dny. Pokud se nacházíte právě v této fázi, může to být důvodem bolestí podbřišku. Tato bolest netrápí všechny ženy, ale pouze menší část z nich. Bolest při ovulaci vás může trápit určité období a pak zmizí. Závisí to na konkrétním hormonálním stavu ženu.

Zánět vaječníků

Druhou, nepříjemnější příčinou, může být zánět vejcovodů a vaječníků. Začíná se to zánětem pochvy, ze které se bakterie dostanou až do dělohy a vejcovodu. Kromě bolesti vaječníků tento problém provází i horečka. V takovém případě je důležité ihned navštívit lékaře, aby vám určil léčbu. Při horších opakovaných problémech by vám mohla hrozit operace.

Cysty

Bolest podbřišku a nepravidelné krvácení v různé intenzitě mohou být prvním příznakem cysty na vaječníku. Dalším signálem je i bolestivý sex či napětí v prsou. Pokud vám lékař najde cystu, určí, zda se jedná o nezhoubný zhoubný nález. U mladých menstruujících žen se často objevují nezhoubné (tzv. funkční) cysty, které mohou vznikat kvůli hormonálním změnám a po čase zmizí. Jsou velké jen několik centimetrů.

Dalším případem jsou tzv. retenční cysty, které mohou dosáhnout až 25 cm. Vznikají zadržováním sekretu žláz. Dermoidální cysty mohou obsahovat dokonce i zuby, vlasy a kosti. Diagnózy jsou tedy různé, i cyst existuje řada druhů. Nebudeme je zde však všechny popisovat. Vždy je důležité, aby vám lékař provedl vyšetření.

Nemyslete hned na to nejhorší

V každém případě, pokud vás pobolívají vaječníky, nemusíte hned panikařit. ;) Za bolestí v podbřišku může stát několik příčin. Bolesti vždy nemusí signalizovat pouze problém s vaječníky. Můžete mít například zánět močových cest, případně nějaký jiný intimní problém. Pokud vás tento problém trápí již déle, navštivte raději svého gynekologa, abyste předešly jakýmkoliv komplikacím. 

Navštivte náš eshop s kompletní nabídkou produktů intimní hygieny a spodního prádla.