Tak jak se tohoto otravného onemocnění zbavit, jak mu předejít a jak a kdy se může objevit?

Kvasinkovou infekci způsobuje nadměrné množství kvasinkových organismů nacházejících se v menším množství v pochvě ženy běžně. Pořekadlo "všeho moc škodí" však platí i v případě kvasinek. 

Co tedy může za jejich náhlý nárůst a již netolerovatelnou koncentraci v pochvě?

  • Užívání antibiotik,
  • oslabený imunitní systém,
  • nadměrný příjem cukru či cukrovka,
  • zvýšená hladina estrogenu v těle v důsledku užívání antikoncepce,
  • těhotenství,
  • nadváha ...

Rozeznejte kvasinkovou infekci okamžitě

Bohužel pravda je taková, že kvasinkové infekce se týkají každé z nás a alespoň jednou za život postihnou dokonce až 75 % žen. I proto je dobré vědět, jak se vlastně taková kvasinková infekce v pochvě projevuje.

Mezi hlavní symptomy kvasinkové infekce, které ucítíte prakticky ihned, patří svědění, pálení, zarudnutí pochvy, pálení a bolest při močení a také bolest při sexu. Je v podstatě nemožné, aby si žena nevšimla těchto příznaků. Především ženy, které pravidelně trpí kvasinkovou infekcí (některé z nás jsou na toto onemocnění náchylnější), dokážou její symptomy rozeznat téměř okamžitě.

Diskomfort, který tento druh onemocnění způsobuje, je značný. Netrpí "jen" náš sexuální život a neobtěžuje nás „jen“ bolest při močení, ale v důsledku všech příznaků je to i solidní nápor na naše nervy. Je vůbec možné kvasinkové infekci předejít a můžeme si ji v časných stádiích léčit i samy?

Jak přemůžete kvasinky i sama

Dobraly jste nedávno antibiotika? Pravidelně užíváte léky na posílení imunity? Pravděpodobně nebudete chtít do vašeho "jídelníčku" přidat další pilulky tentokrát na boj s kvasinkami. Nebojte se. V případě, že trpíte běžnou, lehce léčitelnou infekcí, dokážete si pomoci i samy, případně jí dokážete do budoucna předejít.

Česnek. Právě tento druh zeleniny byl již několikrát označen za zázračný. Právě díky svým antibiotickým účinkům je skvělý i jako bojovník proti kvasinkám. Nezapomeňte ho přidat do stravy.

Co také vaši stravu obohatí a kvasinky zastraší, je jeden jogurt denně. Kvalitní bio jogurty obsahují tzv. dobré bakterie, které se rády poperou s těmi špatnými a kvasinkové infekce vás dokážou zbavit už za pár dní.

Hodně vitamínu C a málo cukru. Vitamin C vytváří v pochvě zdravé prostředí a s infekcí si věru nerozumí. Nejlepší bude, když ho do těla dostanete např. prostřednictvím pomerančových či brusinkových džusů. Zároveň však pozor i na cukr. A to nejen na ten očividný, co se na nás usmívá z čokolády, ale i na ten skrytý v chlebu, těstovinách apod.

Nezapomínejte na správnou hygienu

V neposlední řadě je třeba si dát pozor i na hygienu. Je to samozřejmá věc, kterou však až příliš často ženy podceňují. Zejména během menstruace dbejte na pravidelnou výměnu vložek a tamponů a používejte takové produkty, které vám skutečně pomohou s hladinou pH ve vaší pochvě. Právě zvýšené pH může mít za následek propuknutí infekce.

V případě, že často trpíte kvasinkovými infekcemi nebo vám jen záleží na hygieně (jak by mělo asi všem), vyzkoušejte anionové vložky Gentle Day. Dbají nejen na vaše pohodlí během menstruace, ale starají se také o to, aby bylo pH ve vašich intimních partiích v pořádku a kvasinky si k vám cestu nenašly.