Tampon poprvé

Nejdříve pár rad pro začátečnice. Při prvním použití tamponu si vyberte menší velikost pro snadnější zavedení. Uvolněte se, můžete pokrčit nohy, kleknout do mírného podřepu nebo zůstaňte stát s jednou nohou vyvýšenou, abyste tampon zavedly co nejpohodlněji. Když rozbalíte tampon, zatáhněte za šňůrku. Ukazováček zasuňte do spodní části tamponu, odkud visí šňůrka. Nyní ho můžete začít zavádět.

Abyste ho umístily na správné místo (do střední části pochvy), zaveďte ho tak hluboko, jak je dlouhý váš prst. Tak se vyhnete tlačení a bolesti, která se může objevit, pokud se tampon nenachází na tom správném místě. Dávejte zároveň pozor, aby šňůrka stále trčela ven. Pokud je tampon zaveden a vy ho vůbec necítíte, podařilo se vám to udělat správně. Pokud ho stále cítíte, zasuňte ho ještě hlouběji.

Pomocníci při zavádění

Chcete si zavádění co nejvíce usnadnit? Použijte tampon s aplikátorem. Aplikátor je dostatečně dlouhý na to, aby dostal tampon hluboko. Po zavedení se bezproblémově oddělí od tamponu. Zároveň je to hygienický způsob jak použít tampon, i když se zrovna nenacházíte doma.

Pokud se vám ho i tak stále nedaří zavést, aplikujte na něj trochu lubrikačního gelu určeného i pro zavádění menstruačních tamponů. Dostanete ho tam rychleji a nenásilně.

Pouze během menstruace

Tampon vám doporučujeme používat výhradně během menstruace. Jeho používání mimo menstruaci by mohlo být bolestivé, protože může způsobit vysušení sliznice. Během vašich dní je prostředí v pochvě vlhčí a tampon se tam dostane snadněji. Nasákne tekutinou, a proto ho dostanete i snadněji ven.

Komplikace se šňůrkou

Jak jsme zmínili výše, tampon musí být dobře nasáklý, aby se z pochvy vytáhl snadno. Při jeho vyjímání si sedněte na toaletu a trochu zatlačte. Pak zatáhněte šňůrku a tampon je venku. Nestává se to často, ale pokud by se vám šňůrka odtrhla, vložte do pochvy prst a krouživými pohyby hledejte tampon. Pokud se vám ho nepodařilo najít, lehněte si do vany s vodou, aby se ještě více nasákl tekutinou. Sedněte si na toaletu, zatlačte a tampon by se měl posunout sám. Pokud si s tím nevíte samy rady, obraťte se na gynekologa.