Známe několik druhů inkontinence:

Stresová - Je spojena s fyzickými aktivitami. Stačí, že si kýchnete, zakašlete, zvednete těžký nákup, zasmějete se nebo běháte a moč vám unikne. Je to typ inkontinence, se kterou se setkáváme nejčastěji. Může ji způsobit pokles pánevního dna (tento případ nastává po porodu), nadváha, ale i v období klimakteria, kdy se u žen snižuje počet estrogenů.

Urgentní - Tento typ je komplikovanější, protože pocit močení přichází neočekávaně a nedá se zastavit. Dokonce vás může budit i v noci.

Smíšená - Již název nám prozrazuje, že v tomto případě bude mít znaky obou výše uvedených typů. Pokud trpíte smíšenou inkontinencí, trápí vás problémy stresové i urgentní inkontinence.

Známe však i situace, kdy máme pocit, že náš močový měchýř není dostatečně vyprázdněn. Zůstává nám v něm malé množství moči a kvůli němu po chvíli opět pociťujeme nutkání jít na záchod. Hovoříme o takzvané inkontinenci z přetékání.

Ženy mají problémy s inkontinencí častěji než muži. O tomto problému je nutné mluvit. Nemusíme se za něj stydět, ale musíme ho řešit. Skoro každá z nás se v životě setkala se samovolným únikem moči. Moč nedokážeme udržet, když je naše pánevní dno oslabené, ale také když jsme absolvovaly nějakou operaci nebo jsme utrpěly úraz.

U nás trpí tímto problémem více než 300 000 žen. Nejčastěji se objevuje ve vyšším věku, ale ani mladší ženy by situaci podceňovat neměly.

Co vám pomůže?

V první řadě je nutné navštívit lékaře, aby vám určil diagnózu a léčbu. I vy samy si můžete pomoci, a to cvičením. Ale ne ledajakým. Je třeba pravidelně dělat cviky zaměřené na posílení vašeho pánevního dna.

Cvičte správné cviky každý den

Výborným a zároveň základním cvikem je stahování svalů svěračů. Stáhnete svěrače tak, jako kdybyste chtěla zadržet moč. Cvik se dělá v mírném stoji rozkročném s mírně pokrčenými koleny a se staženým břichem. Zkuste se staženými svaly vydržet alespoň 8 sekund a pak povolte. Opakujte to desetkrát alespoň třikrát denně.

Mezi cviky, které jsou určeny přímo na problémy močového ústrojí, patří Kegelovy cviky. Jsou opravdu jednoduché a jsou prevencí pro každou ženu. Kromě toho pevné svaly pánevního dna dokážou vylepšit i váš sexuální život, protože způsobují intenzivnější pocity při pohlavním styku. 

Při inkontinenci můžete jako záchranu používat savé vložky, kalhotky či ženské plenky. Tyto speciální produkty dokážou nasát všechnu tekutinu a neutralizovat pachy. Dnes už se vyrábějí moderní produkty, se kterými nikdo váš problém nezpozoruje.

Bezproblémové dny s Gentle-day

Vyzkoušejte i vložky Gentle-day na denní i noční nošení. Ekologické anionové vložky zachytí všechnu tekutinu, zabrání tvorbě bakterií a postarají se o to, abyste se cítila dobře v každé situaci. Kromě vložek můžete používat i vlhčené bambusové ubrousky vyrobené z ekologické textilie. Pokud máte jakékoliv dotazy, rádi vám na ně odpovíme.