Zdravý výtok u žen

Výtok je znakem samočisticí schopnosti pochvy a máme jej vlastně během celého cyklu. Ale podle toho, v jaké fázi cyklu se nacházíme, se mění množství i konzistence výtoku. Pokud jste zdravá a vše je v pořádku, výtok je bez zápachu, na prádle se objevuje jako bělavá až nažloutlá stopa. Před menstruací mění svoji barvu na mléčnou a je lepkavější. Ale během ovulace se jeho množství zvyšuje nejvíce.

Kromě ovulace můžeme zvýšený výtok postřehnout, když prožíváme stres nebo silné emoce. I v těhotenství mají ženy vyšší výskyt výtoků, který souvisí s hormonálními změnami. Pokud ale výtok začne zapáchat, pociťujete pálení a svědění, pravděpodobně jde o infekci a vyžaduje vyšetření u gynekologa.

Které signály bychom neměli ignorovat?

Výtok bílé barvy připomínající hrudkový tvaroh signalizuje infekci způsobenou kvasinkami. Kvasinky se přemnoží v pochvě, když je narušeno její přirozené prostředí. Ve většině případů je výtok doprovázen svěděním, pálením v pochvě, bolestí při močení či zarudnutím vnějších pohlavních orgánů.

Zelený až šedý výtok v kombinaci se zápachem také prozrazuje, že se v pochvě nacházejí bakterie a je třeba určit jejich původce. A těch může být mnoho, například chlamydie, ueraplazma, mykoplazma…

Jak se bránit před bakteriemi

V první řadě bychom měli používat kvalitní hygienické pomůcky, tedy emulze na mytí s neutrálním pH a hlavně bez mýdla. S hygienou to však nemůžete přehánět, žádné výplachy pochvy ani příliš časté mytí.

Noste vložky a intimky z přírodních materiálů a kalhotky ze 100% bavlny. Vyhněte se parfémovaným intimkám či toaletním papírům. Můžete vyzkoušet například intimky Gentle Day, které obsahují anionový pásek. Ten se aktivuje při vlhkosti a eliminuje počet bakterií. Intimky jsou vhodné pro běžné nošení, ale i při různých ženských problémech.