Ženská menstruace byla dlouhá léta bez medicínských poznatků jen nepochopitelným krvácením. Jeho příčinou byl v mnoha kulturách Měsíc – protože se menstruace objevovala v pravidelných měsíčních intervalech.

Problém s krvácením si ženy musely řešit ve složitých podmínkách, které jim diktovala společnost i náboženství. Cesta ke dnešnímu pohodlí s tampóny a vložkami byla dlouhá a složitá.

První tampóny měly Egypťanky, Římanky a Řekyně

První zmínky o hygienických pomůckách známe ze starověku. V Egyptě používaly ženy během menstruace pomůcku podobnou dnešnímu tampónu. Ten egyptský byl vyrobený z vláken papyrusu. Římanky to měly o něco lepší. Namísto papyrusu měli tampony vyrobené z měkké bavlny. Ženy ve starověkém Řecku měly zase tampóny z kousku dřeva, který byl zabalený v látce.

Premenstruační syndrom a starověké Řecko

Když si řečtí muži před 2500 lety všimli, že jejich ženy jsou v období před menstruací podrážděnější a uplakanější, potřebovali najít řešení. Domnívali se, že při opožděné menstruaci se hromadí nadbytečná krev v okolí srdce a způsobuje příznaky, které dnes známe jako premenstruační syndrom. 

Známý antický lékař, Hippokrates, měl pro ženy drastické řešení. Jelikož neviděl rozdíl mezi krvácením z rány a menstruačním krvácením, tak jednoduše, pokud se menstruace nedostavila, krvácení pustil žilou.

Středověk – období temna i pro menstruaci

Ve středověku byla menstruace hanbou. Příčinou toho bylo křesťanství. Kromě toho, že lidé měli obrovský strach z krve, menstruaci považovali za Boží trest.

Krvácení se ženy snažily všemožně skrývat. Okolo krku a na rukou nosily příjemně vonící bylinky, které měli neutralizovat zápach. Na zachycení krve používaly kousky látky. Bohužel, je velmi pravděpodobné, že ženy z nejchudších vrstev jednoduše menstruovaly do oblečení, případně přímo na zem.

Ve středověku byly jakékoli bylinky na tlumení bolesti zakázané. Protože menstruace byla trestem za hřích, ženy si bolest zasloužily a musely trpět. Silné krvácení řešily práškem z žab. Recept byl jednoduchý. Žena musela chytit ropuchu a spálit ji v hrnci na popel, který se potom dával do pochvy a jejího okolí.

Anglická královna Viktorie a nová éra v hygieně

První akceptovatelné hygienické pomůcky se objevili až v 19. století, v období vlády královny Viktorie. Dámy používaly během menstruace lněné pleny. A jelikož ještě neexistovaly kalhotky, přidržoval je speciální opasek. Podobné, po domácku vytvořené, lněné pleny postupně využívaly ženy po celé Evropě a z menstruačního opasku se stala standartní pomůcka.

Po přečtení těchto praktik jste určitě vděčné za všechny tampóny, vložky i tabletky proti bolesti, které dnes známe. A až budete příště během menstruace naštvaná na celý svět, vzpomeňte si na to, že alespoň nemusíte nosit žádné opasky a vařit žáby.