Menstruační cyklus je přirozený proces, který prožívají ženy, ale ne vždy je průběh hladký a bezproblémový. Mnohé ženy se potýkají s různými poruchami menstruačního cyklu, které mohou mít vliv na jejich zdraví a pohodu. Je důležité projevovat empatii, jemnost a porozumění vůči ženám, které se potýkají s těmito problémy.

Poruchy menstruačního cyklu:

Dysmenorea (bolestivá menstruace)

Některé ženy trpí bolestivou menstruací, která může být intenzivní a omezovat jejich každodenní aktivity. Je důležité si uvědomit, že tato bolest je reálná a může mít vliv na fyzické i emocionální blaho ženy. Dysmenorea, známá také jako bolestivá menstruace, je porucha menstruačního cyklu, při které ženy zažívají silnou bolest a nepohodlí během menstruace. Tento stav postihuje velký počet žen a může mít významný vliv na jejich každodenní život.

Příznaky dysmenorey mohou zahrnovat:

Menstruační bolest: Bolestivé křeče v dolní části břicha jsou charakteristickým příznakem dysmenorey. Tyto bolesti mohou být ostré, mačkavé nebo táhlé a mohou se vyskytovat před menstruací nebo v jejím průběhu.

Nepohodlí a svalové napětí: Některé ženy mohou pociťovat tlak a napětí v pánvi během menstruace. To může způsobit omezení pohybu a vykonávání běžných činností.

Ochabnutí a únava: Bolestivá menstruace může vést k únavě a pocitu slabosti. Ženy se mohou cítit vyčerpaně a mít omezenou schopnost soustředit se během svého menstruačního cyklu.

Příčiny dysmenorey mohou být různorodé. Mezi běžné příčiny patří:

Zvýšená produkce prostaglandinů: Prostaglandiny jsou látky, které se vyskytují v děloze a způsobují stahy svalů dělohy během menstruace. Zvýšená produkce prostaglandinů může způsobit příliš silné a bolestivé stahy, což vede k dysmenorei.

Hormonální nerovnováhy: Změny v hladinách estrogenu a progesteronu v těle mohou ovlivnit menstruační cyklus a přispět ke vzniku dysmenorey.

Existence gynekologických problémů: Gynekologické stavy, jako je endometrióza (přítomnost tkáně podobného endometriu mimo dělohu), děložní myomy (nezhoubné nádory v děloze) nebo zánětlivá onemocnění, mohou způsobit bolestivou menstruaci.

Amenorea (nepravidelná nebo výpadek menstruace)

Nepravidelná nebo úplná absence menstruace může být znakem poruchy menstruačního cyklu. Tyto problémy mohou mít různé příčiny, včetně hormonálních nerovnováh, stresu, poruch stravování a jiných zdravotních problémů.

Amenorea je stav charakterizovaný absencí menstruace u žen ve věku, kdy se očekává. Je to porucha menstruačního cyklu, při které nedochází k pravidelnému uvolňování vajíčka a odlučování děložní sliznice, což vede k absenci menstruace.

Existují dva typy amenorey:

Primární amenorea: Tento stav nastává, když dívka nedosáhne menstruace do věku 16 let. Může být způsobena opožděným vývojem pohlavních orgánů, genetickými poruchami, hormonálními nerovnováhami nebo anatomickými abnormalitami.

Sekundární amenorea: Tento stav nastává, když žena, která měla normální menstruační funkci, přestane mít menstruaci po dobu nejméně 3 měsíců. Sekundární amenorea může být způsobena těhotenstvím, kojením, extrémním hubnutím, nadměrným cvičením, hormonálními nerovnováhami, polycystickými vaječníky, štítnou žlázou a dalšími faktory. Další příznaky mohou zahrnovat nepravidelný výtok z prsou, bolesti hlavy, návaly horka, náladové změny a zmínky v růstové křivce.

Příčiny amenorey mohou být různorodé a závisí na typu amenorey. Mezi běžné příčiny patří:

Hormonální nerovnováhy. Nedostatečná produkce estrogenu a progesteronu, jakož i nerovnováha jiných hormonů.

Štítná žláza. Poruchy štítné žlázy, jako je hypotyreóza nebo hyperthyreóza.

Polycystické vaječníky.

Anatomické abnormality. Některé fyzické abnormality, jako je nedostatečný vývoj dělohy nebo vagíny.

Menoragie (silné a dlouhotrvající krvácení)

Menoragie je porucha menstruačního cyklu, při které dochází k neobvykle silnému a dlouhotrvajícímu krvácení během menstruace. To může mít negativní vliv na kvalitu života žen a způsobit fyzické a emocionální obtíže.

Příznaky menoragie mohou zahrnovat:

Intenzivní krvácení: Ženy s menoragií mají silnější krvácení během menstruace, často s větším množstvím krve než je běžné. Menstruace může trvat déle než 7 dní.

Velké krevní sraženiny: Krvácení spojené s menoragií může obsahovat větší krevní sraženiny.

Nepohodlí a bolest: Intenzivní a dlouhotrvající krvácení může způsobit bolest v dolní části břicha a nepříjemné pocit v pánvi.

Únava a slabost: Menoragie může způsobit anémii z nedostatku železa kvůli ztrátě velkého množství krve. To může vést k únavě, slabosti a snížené výkonnosti.

Příčiny menoragie mohou být různorodé. Mezi běžné příčiny patří:

Nerovnováha hormonů. Změny v hladinách estrogenu a progesteronu mohou mít vliv na normální menstruační cyklus a způsobit silnější krvácení.

Děložní myomy. Myomy jsou nezhoubné nádory v děloze, které mohou ovlivnit intenzitu menstruace.

Endometrióza. Endometrióza je stav, při kterém tkáň podobná endometriu, která se obvykle nachází uvnitř dělohy, se nachází mimo ni.

Zánětlivá onemocnění. Infekce v pánvi nebo zánětlivá onemocnění mohou ovlivnit menstruační cyklus a způsobit větší krvácení.

Výběr organických produktů

Při zvládání poruch menstruačního cyklu se ženy mohou rozhodnout pro použití organických hygienických produktů, jako jsou ekologicky přátelské vložky nebo tampony. Tyto produkty jsou vyrobeny z přírodních materiálů a neobsahují chemické látky a toxiny, které by mohly ještě více podráždit citlivou intimní oblast. Organické produkty mohou poskytnout ženám větší komfort a bezpečí během menstruačního cyklu.