1. Tampóny mohou porušit panenskou blánu

Nepravda. Někteří gynekologové mají názor, že s používáním tampónů by se mělo počkat až do začátku pohlavního života – primárně ale s cílem prevence proti infekcím. Jelikož i panny menstruují, je logické, že se v panenské bláně nachází malá dírka, přes kterou krev protéká. Do této dírky se vsouvá i tampón. Kromě toho, blána je dostatečně pružná na to, aby ji jemně vsunutý tampón nemohl přetrhnout.

2. Tampóny by se neměly používat při první menstruaci

Nepravda. Neexistuje důvod, proč byste po nich nemohly sáhnout. Na druhé straně většina dívek je během prvního krvácení dost vystrašená a rozhozená, aniž by musela maturovat ze zavádění tampónu. Děvčata, při červeném křtu se raději obrňte vložkami, Ibalgin a trpělivostí. Tampóny počkají, dokud si zvyknete na své nové tělesné procesy.

3. Měly byste omezit jejich používání, pokud máte zánět či mykózu

Pravda. Tampóny takové onemocnění nezpůsobují, ale zhoršují jejich průběh. Nahromaděním krve uvnitř pochvy se tam množí i bakterie – snad ani netřeba vysvětlovat, jaké to může mít následky.

4. V noci byste je měly vyměnit za vložky

Jak kdy. Dnešní tampóny na noc jsou přizpůsobeny i delšímu používání. Noční můry z protečení byste určitě mít neměly. Pokud však máte náběh na vaginální mykózu či zánět močových cest, je třeba určitě zvážit noční vložky. Hlídejte si zdraví i za cenu většího nepohodlí.

5. Tampóny mohou způsobit syndrom toxického šoku (TSS)

Pravda, ale v normálních případech by se to nemělo stát. Jde o velmi vzácné onemocnění způsobené zlatým stafylokokem, který s tampóny nemusí vůbec souviset. Může totiž zasáhnout i muže či miminka. Desítky případů TSS bylo v minulosti způsobených takzvanými superabsorpčními tampóny, další se vyskytly poté, co si žena několik dní nevyměnila tampón. Dámy, která z vás dokáže na něj zapomenout, ať raději sáhne po do očí více bijících vložkách.

6. Dráždí pokožku

Jak které. Platí to především o parfémovaných tampónech, které jsou absurditou samy o sobě – ​​klíčem k odstranění zápachu je hygiena a častá výměna, ne nějaká „umělina“ uvnitř vaší vagíny. Tampóny Gentle Day jsou vyrobeny z organické bavlny bez přidaných chemikálií, a proto je riziko alergického dráždění nulové.

7. Můžete mít problémy s vytažením tampónu

Pravda. Stává se tak například tehdy, když tampón není dostatečně nasáklý. V tom případě můžete počkat a později se znovu pokusit. Pokud nemůžete najít šňůrku, dřepněte si a zatlačte jako na toaletě. Pokud nefunguje ani tento krok, navštivte lékaře. Určitě to nezanedbávejte ani neoddalujte – tampón by se měl v těle nacházet maximálně osm hodin.

Tampóny od Gentle Day jsou vybaveny síťkou, která zabraňuje jejich rozpadání. To znamená, že s jejich odstraněním budete mít snadnější práci než u běžných tampónů.