Tvrzení, že pokud vám například přestane chutnat káva, jste zaručeně těhotná, jsou přinejmenším diskutabilní. Tak jako je každá žena jedinečná, mohou se i příznaky těhotenství lišit. Sesbírali jsme pro vás ty, které těhotné dámy nejčastěji uváděly. Koukněme se tedy na ně a rozeberme si je.

„Necítím se zkrátka dobře“

Říkáte si přesně tuto větu? První měsíce těhotenství často provází nevolnosti. Obyčejně jde o klasickou ranní nevolnost, kterou znáte z filmů. Určitě se však nemusíte zaměřovat jen na dopolední hodiny. Nevolnost může trvat celý den nebo se dostavit až večer. Pokud se zkrátka necítíte ve své kůži, může to být první příznak těhotenství.

Citlivá a „nalitá“ prsa

Hodně žen uvádí, že na začátku těhotenství měly citlivá a nalitá prsa. Dá se to přirovnat k pocitu, jaký míváte pár dní před menstruací. Máte pocit, že vás každá podprsenka tlačí a prsa vás bolí už jen při pohledu na ni? Celá tato nepříjemnost je spojená se zvýšenou hladinou hormonů. Pokud jste se našly i v tomto, určitě čtěte dál.

Chvíli smích, chvíli pláč

Mezi příznaky těhotenství patří i častá změna nálad. Může se vám stát, že sama sebe nebudete poznávat. Po hurónském smíchu následuje melancholie nebo smutek. Dojmout vás může i televizní reklama nebo pohádka pro děti. A možná je ten plyšový medvídek tak rozkošný, že jednoduše musíte ukápnout slzičku. Ano, ano, změna hladiny hormonů se může projevovat i takto.

Zvýšená bazální teplota

Pravidelná kontrola bazální teploty vám umí kromě plodných dní odhalit i možné těhotenství. Pokud ji máte neustále během 18 dní zvýšenou, je možné, že za pár měsíců budete mámou.

Tady mějte na paměti:

  • Teplotu měřte hned ráno po probuzení,
  • nejlepší je mít teploměr už nachystaný u postele, abyste nemuseli před měřením vstávat,
  • teplotu měřte vždy na stejném místě (v ústech, v pochvě), na různých místech se může lišit,
  • teplotu měřte vždy ve stejný čas.

Vynechaná menstruace

Tohle je ten nejklasičtější příznak, o kterém vám řekne hned každá kamarádka. Ne vždy je ale na něj úplný spoleh. Menstruace může vynechat i z jiných důvodů, například kvůli nachlazení, stresu či jiných. Stejně tak se může stát, že menstruaci budete dostávat i během prvních měsíců těhotenství. Každé lidské tělo je vskutku jedinečné. Pro každý případ je dobré v tomto období používat anionové intimky Gentle Day.

Mění se vám chutě

Změna chutí a stravovacích návyků je také velmi častým projevem těhotenství. Může se stát, že vám vaše milované mléko začne smrdět a naopak okurky, které jste nesnášely, budou největší lahůdka. Možná dokonce budete mít chuť na šílené kombinace. Zmrzlina s olivami? Mňam! ????

Hustější výtok – ochrana plodu

Během těhotenství bude váš výtok hustější než obyčejně. Je to velmi přirozený projev. Tělo si tak vytváří vlastní bariéru na ochranu plodu před infekcí a bakteriemi. Jak důmyslné!

Tohle jsou tedy ty nejčastější projevy těhotenství. Jak jsme psali už na začátku, určitě je nemusíte mít všechny. Jsme přece unikátní a stejně tak unikátní je naše těhotenství. Pokud si však nejste jisté, určitě se udělejte těhotenský test a úplnou jistotu vám zaručí váš gynekolog.