běžkyně na olympiádě. Nemusíte se jí obávat, není to nemoc. Během ní můžete dělat téměř cokoliv jako v jakýkoliv jiný den.

Kdy dostanu první menstruaci?

První menstruace nejčastěji přichází mezi 11. a 13. rokem, ale to neznamená, že ji nemůžete dostat dříve nebo později. Může přijít i v 9 nebo 16 letech. Vše ovlivňuje genetika a vnitřní biologické hodiny každé dívky.

To, že vaše kamarádka má menstruaci již od 11 let a vy už 3 roky marně čekáte, nic neznamená. Vaše tělo si chce dát ještě chvilku na čas. Bohužel, toto čekání se nedá nijak urychlit ani zpomalit. Obecně platí, že pozdější nástup menstruace ovlivňuje:

Nevyvážená životospráva. Příchod menstruace negativně ovlivňují diety i přejídání se. Nejlépe uděláte, když se budete stravovat zcela normálně.

Psychická nepohoda. Pokud to máte doma těžké a případně často posloucháte hádky nebo křik, může se menstruace zpozdit. Psychika je silná čarodějka. 

Nedostatek pohybu a nadváha. I zde platí stejné pravidlo jako v případě stravy. Žádné extrémy. S tréninkem to nesmíte přehánět, pohyb je ale nezbytností.

Už se to blíží?

První menstruace dokáže zaskočit. Ale nemusí. Vaše tělo se na ni připravuje velmi dlouho a postupně vám posílá několik znamení. Tyto jsou nejdůležitější:

 

  1. Rostoucí prsa. Než vám narostou prsa do plné velikosti, může to trvat až čtyři roky. Ale menstruace nečeká, obvykle se dostaví dva až dva a půl roku od doby, kdy vám prsa začala růst. 
  2. Přibývající ochlupení. Ze začátku se objeví jemné a tenké chloupky v oblasti podpaží, nohou a intimních oblastí. Od prvních chloupků do nástupu první menstruace uběhne obvykle rok až dva. 
  3. Průhledný výtok. Přibližně půl roku před příchodem menstruace si můžete všimnout většího množství vaginálního výtoku. Pokud ho máte, nelekněte se. Je to normální projev, který vás upozorňuje na blížící se menstruaci. V případě silnějšího výtoku používejte pro lepší pocit čistoty intimky.

 

Vložky, intimky nebo menstruační kalíšek? 

Během menstruace se z těla odlupuje výstelka v děloze. Protože se ve výstelce neuchytilo vajíčko, je v těle navíc. Křeče, kterými mnohé dívky trpí, napomáhají tělu zbavit se něčeho, co tělo víc nepotřebuje. Tento proces pomáhají zvládat tampony, vložky či menstruační kalíšky.

Nejvhodnějším řešením jsou vložky. Aniontové vložky jsou velmi pohodlné a nedráždí pokožku. Vyrábějí se z kvalitních materiálů a mají tu výhodu, že je můžete bez problémů používat i během celé noci.

Další možností, kterou oceníte především během letních měsíců, jsou šikovné bavlněné tampony. Některým dívkám je jejich nošení příjemnější než vložky. Na druhé straně je musíte častěji měnit, a ne každé dívce, především těm, které ještě neměly pohlavní styk, se dobře zavádějí. V případě velikosti vybírejte raději ty s přívlastkem mini.

S používáním kalíšku během první menstruace buďte raději opatrné. Jeho používání se doporučuje až později. Neznamená to, že ho nelze použít, ale jeho zavádění vám může být nepříjemné až bolestivé.

Dodržujte důkladně hygienu

Pravidelné sprchování a mytí intimních partií by mělo být naprostou samozřejmostí ještě před nástupem menstruace. Během ní je nutné dbát na hygienu ještě důsledněji. Alespoň jednou za den skočte do sprchy. Přes léto můžete i častěji. Na mytí používejte mýdla a jemné přípravky pro intimní hygienu.

Nestresujte se

Menstruace je pouze o zvyku a naslouchání vlastnímu tělu. Chvilku to sice trvá, ale nepodléhejte panice. Ženy zvládnou všechno. I první rande. 

Veďte si menstruační kalendář 

Nezáleží na tom, zda bude papírový nebo využijete aplikaci v mobilu. Kromě data si zapište i to, jak dlouho menstruace trvala a jak silné bylo krvácení. Stejně postupujte i při každé další periodě. Takové záznamy se vám budou hodit při návštěvě gynekologa. Na základě vašeho kalendáře bude vědět, zda je vše v pořádku. 

Věříme, že nyní už zvládnete rozeznat příchod první menstruace levou zadní. Pokud si nadále myslíte, že menstruace je jedna velká katastrofa, představte si, jak asi řešily menstruaci dívky v minulosti, a hned se budete cítit lépe.