Jak to s tím vajíčkem začalo

Dívčí miminka v bříšku maminek mají teprve několik týdnů, když se jim začnou tvořit vaječníky. Už při narození se v nich nachází kolem 700 000 nezralých vajíček, jejichž počet se až do puberty neustále zmenšuje. Co se stane potom? Vajíčka postupně dozrávají a uvolňují se v pravidelných 28denních cyklech. Ale pěkně po pořádku, co se během tohoto cyklu s vajíčkem vlastně děje?

Předovulační fáze

Hypofýza vytváří speciální FSH hormon, který se stará o dozrávání vajíčka ve folikulech a postupnou produkci estrogenu. Během předovulační fáze se množství estrogenu postupně zvětšuje a folikuly díky němu rostou do té doby, než jeden z nich převezme vedení a stane se nejsilnějším ze všech. Právě v něm dozraje vajíčko, které odstartuje svoji životní cestu.

Ovulace

V této fázi se ke slovu hlásí prudký nárůst luteinizačního hormonu, který způsobí prasknutí folikulu a uvolnění zralého vajíčka. To se vydá vejcovody a stane se terčem zájmu pro případné spermie, které by se v něm rády usadily. Jak zjistíte, že ovulujete? Některé ženy pociťují bolest v daném vaječníku (každý měsíc se vaječníky, ze kterých se vajíčko uvolňuje, střídají), případně si můžete všimnout řídký průhledný výtok, který připomíná vaječný bílek. A když si chcete být 100% jistá, zkuste se poohlédnout po ovulačních testech, které vám ovulaci potvrdí nebo vyvrátí.

Poovulační fáze

Vajíčko by už v tomto bodu mělo nebo nemělo být oplodněno, přičemž se stále nachází ve vejcovodu. Prasklý folikul tvoří hormon progesteron, který má na svědomí zesílení výstelky dělohy. Vajíčko se postupně přesouvá do dělohy, kde je už výstelka kompletně připravená postarat se o oplodněné vajíčko. 

Menstruace nebo těhotenství

V případě, že vajíčko bylo oplodněno, přichytí se na výstelku dělohy a začne vznikat nový život, který s radostí přivítáte za 9 měsíců. V případě, že se vajíčko a spermie minuly, výstelka dělohy se začne odlupovat a spolu s vajíčkem je vypuzena z těla ven. Tomuto období říkáme také menstruace. Díky ní se celý „vajíčkový” cyklus zase opakuje a za několik dní opět začne všechno od začátku. Abyste během těchto dní předešla nehodám a zároveň si udržela zdraví, sáhněte po anionových vložkách, které mají antibakteriální účinky, super absorpční schopnost a jsou vhodné i pro citlivou pokožku.

Tak jako bez spermie, ani bez vajíčka by neexistoval život na Zemi. Jeho každoměsíční cesta je důležitá, i proto bychom měly vědět, jak jeho strastiplná pouť probíhá. Nejen proto, že tak lépe poznáme vlastní tělo, ale budeme se též lépe umět připravit na plánované těhotenství. A to už stojí za to!