Bolesti břicha způsobené křečemi dělohy během menstruace postihují asi 50 % žen. Tady jde však ještě o běžné, zvládnutelné bolesti, které mohou po porodu zcela zmizet.

Horší to je v případě bolestí, které již výrazně ovlivňují kvalitu života ženy. V takovém případě by žena neměla váhat a určitě by měla navštívit lékaře. Nemluvě o tom, že každá žena by se měla na gynekologické prohlídce objevit jednou ročně i v případě, že je vše v pořádku.

Mám silnou menstruaci. Mohu mít zdravotní problémy?

Silná, bolestivá menstruace může mít více příčin. Pravděpodobně jednou z nejčastějších je hormonální nerovnováha. Kromě ní se za vašimi bolestmi mohou skrývat např. i polypy (nezhoubné výrůstky na sliznici dělohy), nitroděložní tělísko, některé poruchy krevní srážlivosti nebo protizánětlivé léky. Důvodem vaší silné menstruace mohou být však i mnohem vážnější onemocnění, jako jsou např. onemocnění štítné žlázy, ledvin či jater.

Nebylo by od věci dát si skleničku? Zapomeňte

Alkohol patří mezi slovenskou tradiční medicínu na všechno. V případě silné menstruace vám však nijak nepomůže. Namísto alkoholu si raději dopřejte teplý bylinkový čaj. A opatrně i s kávou. Je dokázáno, že právě kofein může vaše křeče ještě zhoršit.

Zkuste to v souladu s přírodou

Pokud netrpíte vážnými zdravotními problémy, nemusíte silnou menstruaci hned léčit tabletami. Křeče v děloze uvolňuje například čaj ze skořice, hřebíčku, zázvoru či kmínu. Přímo zázračně dokáže působit i čaj z kontryhele, který najdete v každé lékárně. Dopřejte si ho hned třikrát denně.

Pokud nejste bylinkový typ, zkuste si na podbřišek přikládat láhev s teplou vodou, jezte potraviny bohaté na železo, dbejte na přísun minerálů a vitamínů. Pokud se dokážete přemoci, zacvičte si. Rozproudí se vám krev v celém těle a uvolníte se.

Pokud vás už nebaví v noci vstávat ...

Silná menstruace však neznamená pouze bolesti, ale i nepříjemné silné krvácení. Pokud vás kromě bolesti trápí i tento problém a unavuje vás v noci vstávat proto, abyste si vyměnily vložku či tampon, vyzkoušejte noční vložky Gentle Day. Právě ty jsou určeny pro ženy s nadměrným krvácením a zaručují maximální absorpci.