Svědění v pochvě může vzniknout přemnožením kvasinek. Nejčastěji za tento problém může houba Candida albicans. A stále častěji se setkáváme s tzv. smíšenými záněty, kde se na zánětu kromě kvasinek podílejí i jiné bakterie. Proto pokud při takovém zánětu zvolíme nesprávnou léčbu, problémy se po čase mohou objevit znovu.

Návštěva lékaře je tedy vhodným řešením, které vám přinese jistotu, že byl váš problém dobře vyléčený. Ovšem stávají se nám situace, kdy lékař není po ruce, a my si musíme rychle pomoci samy. V lékárně si můžeme koupit krém proti svědění, čípky nebo produkty s protizánětlivým účinkem. To je jedna možnost.

Léčivé sedací koupele

Další možností je sedací koupel, která dokáže zmírnit problémy a přinést úlevu v krátkém čase. Koupel si můžete připravit například z řebříčku obecného, ​​který má protizánětlivé účinky. Pomáhá při mykózách, problémech s vaječníky, při pomočování nebo nepravidelné menstruaci a mnoha dalších problémech.

Je dobré připravit si z něj čaj a pít ho, ale pokud máte akutní svědění, udělejte si sedací koupel. 100 g žebříčku dejte do 2 až 3 litrů vody a nechte ji vařit. Vypněte vařič a bylinky ještě louhujte. Počkejte, až voda trochu vychladne, přeceďte, přelijte do lavoru a sedněte si do této koupele na 20 až 30 minut.

Místo žebříčku můžete použít i jiné bylinky s protizánětlivým účinkem, například heřmánek nebo řepík. Na internetu najdete i recepty na sedací koupele s octem. Na ty buďte opatrné. Ocet může změnit hladinu pH v pochvě. Časté lázně s přidáním octa by vám mohly způsobit problémy.

Co jíst a nejíst?

Je důležité vyvarovat se sladkostem a potravinám, které obsahují větší množství cukru. Cukr vytváří pro kvasinky ideální prostředí.

Asi jste už slyšely o léčivých účincích jogurtu, který si zavedete do pochvy. Tento babský recept vám rozhodně nedoporučujeme. Jogurt sice obsahuje laktobacily, ale jsou zcela jiného typu než ty v pochvě. Nacházejí se v něm také cukry, bílkoviny, tuky a jiné látky, které prostředí v pochvě pouze ohrozí.

Jogurt s probiotickými kulturami můžete konzumovat. Tak vám pomůže mnohem více, protože je to probiotikum, které má příznivé účinky i při ženských problémech.

Správné mytí

Když se problém se svěděním objeví, umyjte se čistou a vlažnou vodou. Nepoužívejte příliš horkou vodu a vynechte mýdla a jiné parfémované produkty. Při těchto problémech použijte jedině výrobky s neutrálním pH bez vůně. Jedním z takových je i Emulze Gentle Day na intimní hygienu. 

Vaše problémy mohly vzniknout například po užívání antibiotik, antikoncepce, po koupání na koupališti nebo nesprávnou výživou. Emulze Gentle Day vám pomůže zbavit se nepříjemných pocitů a posílí vaši obranyschopnost. Po umytí si oblečte výhradně bavlněné kalhotky.

Problémy se svěděním se mohou zhoršit při menstruaci. Během ní se bakterie v krvi dokážou rozmnožit mnohem rychleji. Použijte proto anionové vložky Gentle Day, které eliminují počet bakterií, jsou z přírodního materiálu a mají neutrální pH. Vložky si měňte každé 3 až 4 hodiny.