Délka menstruačního cyklu je 28 dní, to ví každý sedmák. Na druhé straně však, která z nás má dokonale fungující tělo jako z učebnice? Reálný, a stále zdravý cyklus může trvat od 25 do 35 dní, navíc, každý z nich může být jiný.

Počítejme spolu

Naše menstruace je ovlivněna tolika vnějšími vlivy, že by je bylo obtížné vyjmenovat. Některé si přivozujeme dokonce my samy: stres, zvýšené pracovní tempo, nedostatek spánku a tak dále. Přitom by měla žena přizpůsobovat tyto věci svému cyklu, ne naopak, jak to od ní očekává moderní doba. Hlavně pokud touží po miminku a snaží se dostat do požehnaného stavu. Ale to by bylo téma na samostatný článek.

Vraťme se však k výpočtu plodných dní. Počítejme začátek krvácení jako první den cyklu. Nejzákladnější pravidlo říká, že dny, kdy může žena otěhotnět s největší pravděpodobností, jsou přesně mezi dvěma, za sebou následujícími menstruacemi. To znamená přibližně mezi 10. až 17. dnem cyklu.

Plodné dny tedy pravidelně začínají dva–tři dny před ovulací a končí den–dva po ní. Ale co je vlastně ovulace a proč je nejčastěji používaným slovem žen toužících otěhotnět?

Ovulace – klíčový moment cyklu

Ovulací označujeme důležitý a ve své jednoduchosti dokonalý proces, probíhající v ženském těle. Na pokyn hlavního generála hypofýzy – z vaječníku se každý měsíc uvolní vajíčko (někdy i několik). V ideálním případě se tak stane v 13. až 15. dni cyklu. Mohli bychom si myslet, že k ovulaci dochází nejčastěji v 14. dni cyklu, ale není to tak – klidně se tak může udát kdykoli mezi 12. a 16. dnem cyklu. Tento časový interval se nazývá luteální fáze.

Vajíčko dále putuje vejcovodem až do dělohy. Právě v této fázi nejpravděpodobněji dochází k jeho oplodnění. Zajímavostí je to, že otěhotnět můžete i tehdy, pokud jste měli sex nejpozději 48 hodin před ovulací, tedy v 12. dni cyklu. Důvod? Ženské tělo v těchto dnech vytváří speciální, takzvaný plodný cervikální hlen. Některé životaschopné spermie v něm dokážou přežít i dva–tři dny, a až následně oplodnit vajíčko. Vajíčko po 24 hodinách odumírá.

Vzorce vs signály těla

Pro přesné určení plodných dnů můžete použít speciální kalkulačku. Stačí, když zadáte první den vaší poslední menstruace a průměrnou délku cyklu.

Podotýkáme že, všechny tyto procesy jsou velmi subjektivní – což vidno už jen z toho, že slovo „průměrný“ není nutně totéž jako „přesný“. Rovněž, v případě některých žen, ani slova „plodné“ a „neplodné“ nemusí znamenat absolutně nic. 

Na jedné straně, někdy těhotenství nezaručí ani to, pokud byste celou ovulaci trávili v posteli s adeptem na tatínka. Na druhé straně, jak se říká, pokud se miminko chce narodit, tak se narodí. V tom případě početí nezabrání ani právě doznívající menstruace. 

Ještě spolehlivější, než všechny magické výpočty jsou signály vašeho těla. Pozorná žena z nich dokáže hodně vyčíst – i to, kdy má plodné a kdy neplodné dny. 

Chcete svému tělu poskytnout během menstruace zdravý a hygienický komfort? Vyzkoušejte hypoalergenní tampony Gentle Day, vyrobené ze 100% organické bavlny.