Kde se bere zánět vaječníků?

Zánět vaječníků se odborně nazývá pánevní zánětlivé onemocnění a mají ho na svědomí bakterie, které se běžně v našem těle nenacházejí. Patří mezi ně nejčastěji streptokoci a stafylokoci.

Ve vagíně neškodí, jelikož je to jejich přirozené prostředí. Ale umí postupně putovat děložním čípkem až k vaječníkům nebo dokonce k děloze. To už jsou nebezpečné situace, protože mohou způsobit kromě bolesti i trvalé následky v podobě neplodnosti.

Jak ho můžeme dostat?

Tisíckrát jste slyšely: „Neseď na tom, je to studené, prochladnou ti vaječníky!“. Prochladnutí je ve skutečnosti tedy zánět, který mají na svědomí bakterie. Pokud nejsme v ideálním zdravotním stavu, sezení na studeném nám skutečně může zhoršit náš zdravotní problém.

Jak se ale baktérie dostanou tam, kam nemají? Možností je vícero, představíme vám ty nejobvyklejší.

Rizikový pohlavní styk

Jde především o nechráněný styk s partnerem, kterého neznáme až tak důvěrně. Nemáme přehled o jeho zdravotním stavu a životním stylu. Mnohokrát se rizikovým partnerem stane i stálý partner, u kterého to nečekáme, hlavně v případě nevěry.

Hlavně na začátku nového vztahu je opatrnost na místě. Je fér, když obě strany absolvují vyšetření u lékaře na pohlavně přenosné choroby. Často se totiž stává, že si váš partner nemusí být onemocnění ani vědom, protože se u něj nijak neprojevilo.

Poškozený děložní čípek

Čípek je naší bránou do dělohy. Pokud je čípek poškozený, tak neplní svoji úlohu brány, která nás chrání před bakteriemi. Bakterie nám lehce proniknou k vaječníkům nebo děloze a zánět pánevního dna na sebe nenechá dlouho čekat.

Stává se to především po porodu, potratu či zavedení nitroděložního tělíska. Někdy může být zánět vaječníků způsoben i tak běžnou věcí, jako je menstruace. Tehdy se určitě vyhýbejte horkým koupelím, ve kterých se bakterie lehce množí.

Jak můžete zánětu vaječníků předcházet?

Některá rozhodnutí, která jsou otázkou okamžiku, dokáží změnit v životě hodně: pozitivně i negativně. Jsou situace, kdy se věci zkrátka stanou a my už můžeme řešit jedině důsledky. Co se týká zánětu vaječníků, ve většině případů mu umíme předcházet.


Dbejte na intimní hygienu

Mnohé skutečnosti ovlivnit neumíte, ale intimní hygienu máte jen a jen ve vlastních rukou. Používejte vzdušné spodní prádlo, šetrné gely na intimní hygienu, antibakteriální vložky. Bakteriím se daří v teple a vlhku, proto se této kombinaci snažte vyhýbat. Pokud se více potíte, osvěžte se během dne ubrousky a vyměňte si spodní prádlo.

Pěstujte svoji imunitu

Tuto teorii ovládá každá, dodržovat ji je však už těžší. Imunitu posílíte vyváženou stravou a zdravým životním stylem. Dopřejte si vydatný spánek pro lepší regeneraci, dbejte na dostatečnou hydrataci a nezapomeňte na pohyb na čerstvém vzduchu. Pokud máte oslabenou imunitu, nikdy nevíte, na které části těla se to projeví.

Vzájemná upřímnost

Partnerství je i o férovosti a vzájemné upřímnosti. Pokud jste zjistila, že máte zánět vaječníků, léčit se musíte nejen vy, ale i váš partner. Jinak hrozí, že po tom, co si zánět vyléčíte, se vám může opět vrátit, protože váš partner bude nadále infekční. A to o tom nemusí ani vědět.